piątek, 9 stycznia 2015

Naturalna woda mineralna – rodzaje i właściwości

Jakie skojarzenia nasuwają ci się czytając tytuł tego posta? Wyobraźnia podsuwa zapewne widok górskiego, krystalicznie czystego potoku. Zapewne na myśl przychodzi ci również coś zdrowego, bo zawierającego minerały. Na takich skojarzeniach bazują właśnie twórcy reklam wód butelkowanych. Ale czy rzeczywiście naturalna woda mineralna jest tak dobroczynna jak wskazuje jej nazwa i jak chcieliby, żebyśmy myśleli, jej producenci?

Na początek warto rozeznać się w rodzajach naturalnej wody mineralnej. Są to:
  • woda wysokozmineralizowana – zawierająca powyżej 1500 mg rozpuszczonych składników mineralnych na litr,
  • woda średniozmineralizowana – zawierająca od 500 do 1500 mg rozpuszczonych składników mineralnych na litr,
  • woda niskozmineralizowana – zawierająca od 50 do 500 mg rozpuszczonych składników mineralnych na litr,
  • woda bardzo niskozmineralizowana – zawierająca poniżej 50 mg rozpuszczonych składników mineralnych na litr.


Co to właściwie oznacza? Według obowiązujących przepisów, aby woda mogła nazywać się ,,naturalną” i ,,mineralną” wystarczy, żeby spełniała następujące warunki: ,,Woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi.” Tak więc, zgodnie z prawem, naturalna woda mineralna może zawierać śladowe ilości składników mineralnych, które nie mają żadnego dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Brzmi szokująco, prawda?

,,Za wodę butelkowaną konsumenci płacą kwoty przekraczające 50- 1000 razy cenę wody z wodociągu. Tymczasem w 50% przypadków woda butelkowana spełnia takie same standardy jak woda z kranu”. Gazeta Wyborcza 08.2002 r. 
Mało tego, przeprowadzano badania laboratoryjne, z których wynika, że niektóre naturalne wody mineralne zawierały mniej minerałów niż zwykła kranówka! Zdarza się, że woda z kranu może zawierać aż 500 mg rozpuszczonych składników na litr. Po co więc przepłacać?
Czytajmy, czytajmy i jeszcze raz czytajmy etykiety. Tylko woda średnio- i wysokozmineralizowana zawiera istotne dla ludzkiego organizmu mikroelementy. 

Woda wysokozmineralizowana – dla kogo najlepsza?


Ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych, takich jak na przykład magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo, woda wysokozmineralizowana powinna być stosowana w uzasadnionych medycznie przypadkach. Będzie najlepsza dla osób, u których stwierdzono niedobór którychś z wyżej wymienionych składników bądź w przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego. Nie powinno się stosować jej na co dzień.

Woda średniozmineralizowana


Ze względu na zawartość składników mineralnych, dietetycy zalecają ją do picia na co dzień. Jednak nie powinno się jej podawać niemowlętom ani kobietom w ciąży. Osoby te mają specyficzne zapotrzebowanie na składniki mineralne i powinny starannie dobierać spożywaną wodę. Jeśli ze względu na swój stan zdrowia nie jesteś pewny, którą wodę możesz pić, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Picie wody z niewłaściwą zawartością minerałów może ci zaszkodzić!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz